Terasové dosky z dreva

Na stavbu terás sa používa nespočetné množstvo rôznych drevín. Orientovať sa v nich, poznať ich výhody  nevýhody v praxi ale i pri montáži tak, aby terasa slúžila a plnila svoj účel čo najdlhšie je niečo čo každý ocení. Vybrať si stredoeurópsku drevinu, severskú drevinu či exotiku? Poďte si vybrať vhodnú drevinu s nami.

Hustota dreva

600 kg/m3

Odhadovaná životnosť

15 rokov

Farebnosť

žlto biela

Sibírsky smrekovec

Hustota a prirodzená odolnosť sibírskeho smrekovca je značne vyššia než u európskeho smrekovca najmä z dôvodu diametrálne odlišných podmienok jeho rastu. Vysoký obsah živíc v drevine smrekovca zamedzuje rozmnožovaniu húb a plesní.

Sibírsky smrekovec je fenomenálnym dlhovekým materiálom, ktorý sa už storočiami využíva v stavebníctve a v lodiarskom priemysle. Podlieha tónovaniu, má bohatú farebnú škálu. Po estetickej stránke prevyšuje také druhy ako jaseň, buk, javor či dub. Je to skvelá alternatíva voči exotickým drevinám. Je to jedno z najlacnejších riešení v oblasti terasových dosiek ponúkaných v tejto skupine produktov.

Terasové dosky z termo jaseňa

Hustota dreva

180 kg/m3

Odhadovaná životnosť

25 rokov

Farebnosť

tmavšia hnedá

Európska drevina termojaseň

Termo jaseň zaraďujeme medzi najodolnejšie európske dreviny využívané na terasy. Jaseň je prirodzene svetlohnedý s výraznou kresbou. Po termizácii však získa nádhernú tmavohnedú farbu, ktorú v prípade neošetrenia UV prípravkami rokmi nahradí šedá patina, ktorá je často želaná.

Termo dosky z jaseňa dosahujú bez chemických prísad životnosť triedy 1 (veľmi dlhá). Termo jaseň je najčastejšou voľbou u terás z termizovaných drevín.

Terasové dosky drevené, termo borovica

Odhadovaná životnosť

25 rokov

Farebnosť

tmavšia hnedá

Hustota dreva

400 kg / m3

Európska drevina termoborovica

Borovica si zachováva žijúci vzhľad, kontrastnú kresbu borovicového surového dreva, s pre ňu typickými hrčami. Oválne hrče prerušujú v perfektnej nepravidelnosti letokruhy. Vďaka tepelnému zušľachteniu získava borovica teplé farebné tóny karamelu. Vplyvom svetla a počasia sa Termoborovica mení na atraktívnu striebrosivú. Pri pravidelnom ošetrení olejom si zachováva nádhernú stredne hnedú farbu. 

Tepelná úprava borovice prináša rozmerovú stabilitu a trvanlivosť pre dlhodobé vonkajšie použitie. Po termizácii už nie je taká voňavá ako tradičné borovicové drevo vďaka tomu, že pri tepelnom spracovaní sa zbaví živice a živín. Preto je i odolnejšia voči škodcom.

Hustota dreva

1070 kg / m3

Odhadovaná životnosť

30 - 50 rokov

Farebnosť

svetlá s odtieňmi hnedožltej až červenohnedej

Exotická drevina CUMARU

Cumaru je trvácna drevina s krásnou kresbou ktorá sa v mnohom vyrovná drahšej drevine ipe. Vďaka vynikajúcim parametrom hustoty, tvrdosti a životnosti je cumaru jednou z najkvalitnejších a najobľúbenejších drevín na svete, ktorá sa využíva na stavbu terás, fasád ale aj na interiérové podlahy. 

Hustota dreva

880 kg / m3

Odhadovaná životnosť

20 - 40 rokov

Farebnosť

hnedá až červenohnedá

Exotická drevina KEMPAS

Krása exotického dreva Kempas podstatne vyplýva z pestrosti farieb. Farba sa pohybuje od oranžovo-červenej, červeno-hnedej s jemne kontrastnými žltými až svetlobielymi tónmi. Kempas časom stmavne až do červeno hnedého odtieňa. Je to veľmi stabilná a bezpečná drevina. V porovnaní s európskymi druhmi dreva je veľmi hustá, tvrdá, ťažká a trvanlivá.

Hustota dreva

1050 kg / m3

Odhadovaná životnosť

30 - 50 rokov

Farebnosť

olivovo hnedá po čierno-hnedú

Exotická drevina IPE

IPE je trvácna drevina, ktorá patrí medzi najexkluzívnejšie medzi exotickými drevinami. IPE je prírodnej tmavej , hlbokej farby. Tvrdosť tohto dreva ako aj stálosť sú výnimočne vysoké, čo sú zvlášť cenné vlastnosti pri jeho používaní na podlahové materiály. Má neobyčajnú odolnosť voči ohňu, rovnakú ako zbrojárska oceľ.