Ceny terasových dosiek (decking) sa vyjadrujú najčastejšie v m2 preto, aby bolo jednoduchšie porovnať ich jednotkovú cenu. Pretože šírka dosiek sa pohybuje typicky od 90 do 150 mm a pri tomto rozptyle by sa ťažko dal porovnať ich cenový rozdiel. Typické ceny dosiek najpoužívanejších terasových dosiek sú len orientačné a môžu sa líšiť aj o 30% v závislosti od množstva faktorov, ktoré sú uvedené nižšie. V porovní sú uvedené najbežnejšie používané terasové profily a vyššia kvalita dosiek primárne určených a vyrobených na stavbu terás.
Najvhodnejší čas na kúpu je v rámci predsezónnych akcií. Teda hlavne na jar. Ak sa rozhodnete pre nákup mimo sezóny, hrozí riziko, že terasové dosky a terasové príslušenstvo nebudú mať dodávatelia skladom, alebo budete výrazne obmedzení pri ich výbere v type drevín a dostupnými dĺžkami dosiek. S veľkou pravdepodobnosťou nebudú skladom buď vôbec, alebo budú mať dlhú dodaciu lehotu, ktorú Vám dodávatelia nebudú schopní garantovať.
Dajte si však pri predsezónnych akciách mimoriadny pozor na kvalitu drevín. Nakúpiť lacno neznamená nakúpiť dobre. Pri terasových drevinách to platí dvojnásobne. Skvelú akciovú cenu získate často na dosky, ktoré majú zníženú kvalitu, krátku dĺžku (pod 2m) atď. Pýtajte si od dodávateľa vždy garancie, záruku na dosky vrátane presne uvedených podmienok, na čo sa záruka vzťahuje. Uvedená všeobecná 2-ročná záruka môže znamenať napríklad záruku, že Vám do 2 rokov dosky nezhnijú (takú nepotrebujete, nekupujete si predsa chlieb) , záruku, že dosky nijak nezmenia farbu (pri drevinách a často aj drevoplaste nezmysel), 25-ročnú záruku na odolnosť voči drevokaznému hmyzu (niektoré wpc dosky), 10 ročnú záruku na vady v materiáli (musí byť uvedené presne aké) atď.
Myslite na to, že nakúpené dosky treba skladovať čo najkratšie. Ideálne je ak dosky kúpite a hneď montujete. Ak ich ešte plánujete natierať proti drevokaznému zmyzu a prípadne terasovým olejom, urobte to tesne pred položením terasy. Zaberie Vám to však nejaký čas.
Porovnanie podľa ceny za meter štvorcový v peknom grafe vyzerá vždy pekne, stručne a jasne. V skutočnosti to nie je až také jednoduché. Faktorov ktoré ovplyvnia cenu dosiek na m2 je pomerne veľa a pri primárnom pohľade na cenu je bežné že sa prehliadnu veľmi dôležité detaily. Preto uvádzame faktory, ktoré je potrebné zvážiť pri rôznych ponukách. Ak vám dodávateľ nevie poskytnúť informácie o pohľadovej kvalite, sušení dosiek, ich hrúbke, dostupnosti dĺžok atď, potom máte jasnú odpoveď prečo je cena v akcii či ponuke nízka.
Kvalita dreviny je u rôznych dodávateľov uvádzaná rôznymi parametrami, najčastejšie je to však stupnicou od A do D. Kvalita A ja najvyššia. Značenie podľa uvedenej stupnice uvádza najmä množstvo a maximálnu veľkosť súk na doske.
Rovnako je dôležitý spôsob sušenia dosiek a aktuálny stav, aby sa nejednalo o surové nesušené alebo polosurové rezivo. Stavebné alebo úplne surové rezivo je na terasové dosky nevhodné. Ako pri terasovej doske , tak i pri podkonštrukčných hranoloch.
Prémioví dodávatelia označujú terasové dosky i uvádzanou chybovosťou. Drevo je živý materiál a terasové dosky majú takmer vždy určitú mieru chybovosti s čím treba pri kúpe rátať.
Hrúbka terasových dosiek ovplyvňuje cenu dosiek najmä vďaka tomu, že čím je hrúbka väčšia, tým sa jedná o väčśí objem dreva a to je prirodzene drahšie. Typická hrúbka terasových dosiek sa pohybuje od 19 pri drevokompozitných či exotických do 26mm pri mäkkých drevinách. Pri hrúbke dosiek platí pravidlo: Čím sú hrubšie, tým je ich cena za 1m2 vyššia. Krátke dosky sú takmer vždy lacnejšie.
Pri dĺžke dosiek platí pravidlo: Čím dlhšie dosky sú, tým je ich cena za 1m2 vyššia. Krátke dosky sú takmer vždy lacnejšie. Nie každý si žiada terasu z dlhých nepreruśovaných dosiek. často sa dá unikátna terasa postaviť aj zo striedaných krátkych dosiek, špeciálne ak majú dosky farebnú vysokú variabilitu.
Profil terasových dosiek je daný mnohými detailmi. Patrí medzi ne:
Príklad rôznych profilov drevených terasových dosiek
Príklad rôznych profilov drevokompozitných (wpc) terasových dosiek