5 tipov pre najlacnejšiu terasu

Ak ste rozhodnutí, že cena je pre Vás primárne kritérium, máme tu pre Vás niekoľko tipov. Takmer vždy toto rozhodnutie súvisí so znížením kvality , životnosti alebo estetiky riešenia. Ide o Vašu terasu. Niekedy pri obmedzených financiách je to aj o tom, či vôbec terasu mať alebo nemať. To už posúďte sami.

V princípe sa cena terasy na kľúč pohybuje na úrovni cca 2,5 násobku ceny európskej dreviny. Pri najlacnejšej drevine je násobok väčší, pri drahšej drevine menší. Cena prác a príslušenstva je pri lacnom i drahom dreve veľmi podobná. Cena závisí mierne aj od realizovanej plochy. Ak sa napríklad terasové dosky zo sibírskeho smrekovca dajú kúpiť za 28 EUR / m2, potom Vás terasa vyjde orientačne  na 70 EUR / m2. Ak Vás to zaujíma , nechajte si pre Vašu informáciu terasu naceniť.

Najväčšími položkami pri príprave terasy (ak nehľadíme na prípravu podkladu) sú nasledovné veci v tomto poradí:

  • terasové dosky
  • ľudská práca – kvalitná montáž
  • podkonštrukčné hranoly
  • skrutky či klipy
  • preprava materiálu a montážnikov

Lacná terasová doska

Najlacnejšími terasovými doskami na našom trhu sú impregnovaná borovica a červený smrek. Najlacnejšie sú najmä preto, že sú zo slovenských lesov, borovica aj smrek sú v stavebníctve hojne používané materiály a teda sa predávajú vo veľkých objemoch. Obrovskou výhodou je cena a dobrá dostupnosť. Nevýhoda smreku ale aj borovice je mäkkosť dreviny a teda trvácnosť a poškoditeľnosť. Trvácnosť súvisí hlavne s plesňami, hubami resp odolnosťou voči vode. Poškoditeľňosť je o poškriabaní či odlupovaní triesok. Nevýhodou impregnovanej borovice je aj fakt, že je napustená agresívnou chémiou po ktorej budete roky chodiť.

Drevoplastové dosky nie sú lacnejšie ako drevené, ako si väčšina ľudí myslí. Bežné drevoplasty strácajú pomerne rýchlo farebných odtieň. Ak Vám to neprekáža, alebo budete mať terasu chránenú pred slnkom, potom sú aj bežné drevoplasty vhodné. Kvalitný drevoplast stojí 1,5 až dvojnásobok bežného drevoplastu. Bežný drevoplast sa pohybuje na úrovni cca 3 násobku ceny najlacnejších drevených terasových dosiek.

Ak Vás orientačné ceny terasových dosiek zaujímajú, pozrite si ich prehľad.

Stavaj svojpomocne

Lacnejším riešením nie je použitie lacnejšej firmy či montážnikov. Toto je v skutočnosti často najdrahšie riešenie. Nerobte to! Kvalitní majstri niečo stoja. Nekvalitní Vám maximálne zničia materiál alebo problémy terasy zistíte až časom.

Najlacnejším riešením je postaviť si terasu svojpomocne, ale na to potrebujete čas na štúdium, zohnanie a dovoz materiálu a výpočet správneho množstva, aby ste neprestrelili, zručnosti a hlavne čas a vzťah k drevu. Ak si myslíte, že to zvládnete , choďte do toho, nie je to žiadna raketová veda. Budete však potrebovať niektoré nástroje ako napríklad terasový sťahovák, ktorý si môžete kúpiť za cca 120 EUR. alebo si požičať. Rovnako Vám bude treba zakúpiť pár drobností ako frézka na predvŕtavanie atď.

Pripravili sme pre Vás i zoznam najčastejších chýb pri stavbe terás.

Lacné podkonštrukčné hranoly

Pri terasách platí základné pravidlo: podkonštrukčné hranoly by mali byť z materiálu minimálne s takou životnosťou ako terasa samotná. Napríklad pri doskách zo sibírskeho smrekovca sa používajú najčastejšie podkladové hranoly zo sibírskeho smrekovca. Pri exotických drevinách sa používajú hranoly z najlacnejšej exotiky – často je to bangkirai. Vo vybraných prípadoch s ohľadom na situáciu je možné od tohto pravidla aj upustiť. Ak skutočne chcete aj tu šetriť, skúste použiť hranoly z konštrukčného dreva KVH, prípadne masívnejšie hranoly zo smreku ktoré určite naimpregnujte. Aj dvakrát.

Lacné skrutky a klipy

Používajte výhradne terasové skrutky a nie lacné pozinkované skrutky z hornbachu. Pozinkované skrutky vám pár rokov vydržia, ale zaćnú následne hrdzavieť. Zinok Vám začne i farbiť drevo a robiť čierne mapy, v neskoršom štádiu nastúpi na dosky hrdzavá hnedá. Lacné klipy sú v plastovom prevedení, ale sú vhodné najmä pre drevoplasty, ktoré sú stabilné a nekrútia sa. Drevo je živý materiál a pod vplyvom dažďa a slnka Vám môžu dosky z plastových klipov vyskakovať. Pozinkované skrutky navyše už nikdy nedostanete von ak by ste chceli v budćunosti opraviť terasu napríklad výmenou dosky. Tieto skutky sa Vám s najväčšou pravdepodobnosťou pri odskrutkovávaní pod hlavičkou utrhnú.

Cena vhodných skrutiek by mala vychádzať cca 12 – 15 centov za kus. Orientačne potrebujete cca 32 skrutiek plus rezervu na 1m2 terasy. Skrutky SPAX , špeciálne tie pre ihličnaté dreviny na terasy majú priaznivú cenu.

Lacná preprava materiálu a montážnikov

V podstate tu ide len o to, vyberať si spoľahlivú firmu z okolia a nie 200 km ďaleko.

Ak si nie ste istí a premýšľate nad dodávkou terasy skúsenou partiou, ktorá Vám ušetrí hlavne čas, ale v skutočnosti aj peniaze a starosti oslovte nás, nič Vás to nestojí.

Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.